Strona główna » Gimnazjum » Historia » II wojna światowa


Nazistowskie Niemcy oczami Markusa ZuzakaPoprzednia praca: Podstawy i przebieg zjednoczenia plemion słowiańskich w państwie Polskim w X wieku.
Następna praca: Pomorze w polityce polskiej w X - XII wieku.Treść:

 


Wojna najczęściej kojarzy się ludziom z takimi słowami jak: obozy koncentracyjne, ludobójstwo, naziści, trzecia Rzesza. Ludzie najbardziej pamiętają wydarzenia, które miały miejsce stosunkowo niedawno. Druga wojna światowa jest okresem barbarzyńskich działań m.in. ze strony Niemców na niewinnych ludziach. Na samo wspomnienie jakie krzywdy ludzie ludziom wyrządzili w tamtych czasach przebiega człowieka dreszcz. Nic więc dziwnego, że ludzie utożsamiają z tymi okrutnymi czasami. Jednym z takich słów jest nazizm. Jest to ideologia, która została stworzona przez Hitlera i głosiła wyższość rasy aryjskiej nad innymi rasami. Fakt ten zasługuje na potępienie.

Nigdy nie powinno się dopuścić do tego, aby człowiek został skazywany lub prześladowany za przynależność rasową. Niestety historia pokazała, że w nazistowskich Niemczech za taką odmienność rasową skazywano na śmierć lub w najlepszym razie upodlano i wykorzystywano w obozach koncentracyjnych.„Złodziejka książek” jest powieścią, która opowiada czytelnikowi jak wyglądało życie w nazistowskich Niemczech. Obok codzienności zwykłych obywateli Niemiec towarzyszyło przyzwolenie na nietolerancję w stosunku do innych ludzi np. Żydów. Pogarda dla innych ludzi była wpajana od najmłodszych lat. Nawet dzieci nie wystrzegły się wpływu bezsensownej ideologii nazistowskiej.
Marcus Zusak zwraca jednak uwagę, że nie wszyscy ludzie utożsamiali się z wpajanymi praktykami nietolerancji rasowej czy z innymi uprzedzaniami. Autor opowiada o życiu, zwyczajnej małej dziewczynki, która urodziła się i była wychowywana w tych trudnych czasach. On najmłodszych lat spotykała się z cierpieniem, brutalnością i okrucieństwem świata. Mimo to udało się jej zachować pogodę ducha. Nie poddała się w momentach kiedy było naprawdę ciężko. Zdobyła zaufanie i przyjaźń przybranego ojca. Odkryła, że przyjaźń z drugim człowiekiem rekompensuje jej niedogodności życia w tak okrutnych czasach. Czuła się dzięki tej przyjaźni bezpieczna.

Nazistowskie Niemcy według autora to z jednej strony okrutne, wręcz nieludzkie obchodzenie się z człowiekiem, a z drugiej strony dążenie do zachowania namiastki codzienności, zwyczajności i ludzkich odruchów. Na zasadzie takiego kontrastu autor ukazuje do jakiego stopnia można człowieka w różny sposób przymusić, aby był posłuszny i wykonywał wydane mu rozkazy. Ludzie, którym od lat dziecięcych jest wpajana ideologia faszystowska, stają się maszynami nastawionymi na niszczenie, zabijanie i unicestwianie osób o innej przynależności rasowej.Marcus Zusak w swojej książce pokazuje, że wydarzenia jakie miały miejsce podczas drugiej wojny światowej zasługują na potępienie. Autor pisze o wydarzeniach tragicznych, ale przemawia językiem pozbawionym patosu - pięknym i autentycznym.
Spojrzenie Marcusa Zusaka na okres wojny i na nazistowskie Niemcy jest zupełnie inne od tego jakie prezentują rodzimi pisarze tacy jak Hanna Krall, Kazimierz Moczarski czy Tadeusz Borowski. Zusak nie skupia swojej uwagi na fanatyzmie ideologicznym. W jego opisach nie dominują wyłącznie odcienie szarości. Jezyk nie jest nacechowany negatywnie. A sam autor nie jest jednostronny w przedstawianiu opisywanej przez siebie rzeczywistości. W odróżnieniu od innych autorów nie uogólnia, nie sprowadza wszystkiego co niemieckie do rangi czegoś złego, okrutnego i fanatycznego.
Stara się pokazać życie zwykłych mieszkańców małego podmonachijskiego miasteczka, wśród których znaleźć można, całą gamę ciekawych i różnorodnych charakterów. A wśród nich małą, dzielną Liesel, która uczy się życia w rzeczywistości w jakiej przyszło jej dorastać.

Książka Zusaka uświadamia, że nie wszyscy obywatele Niemiec pochłonięci byli ideą Hitlera, nie dla wszystkich faszyzm był nadrzędnym celem życia. Wielu z nich żyło swoim własnym zwyczajnym życiem, w którym brak było miejsca na wzniosłe ideologie i walkę o zachowanie czystości rasy. Mieli swoje codzienne, normalne sprawy, które zajmowały ich czas i uwagę. Zachowania Niemców były bardzo różne, od podłości, poprzez śmieszność, aż do heroizmu.Złodziejka książek warta jest przeczytania chociażby, ze względu na oryginalne ujęcie trudnego tematu. Zusak pisze bez patosu o sprawach tragicznych. Nie próbuje wzbudzić w czytelniku negatywnych uczuć w stosunku do przedstawianych postaci....


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 1059994 , autor: diablo , Ocena: 7553.52

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Nazistowskie Niemcy oczami Markusa Zuzaka

Brak podobnych prac w bazie danych.

Losowe teksty z tej samej kategoriiWasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Historia
Prehistoria Prehistoria
Starożytnośc Starożytnośc
średniowiecze średniowiecze
Polska piastów Polska piastów
Polska jagiellonów Polska jagiellonów
Odrodzenie Odrodzenie
Złoty wiek w Polsce Złoty wiek w Polsce
Europa i Świat XVI-XVII wiek Europa i Świat XVI-XVII wiek
Oświecenie Oświecenie
Polska i Świat w XIX wieku Polska i Świat w XIX wieku
Wojna Światowa Wojna Światowa
Okres międzywojenny Okres międzywojenny
II wojna światowa II wojna światowa
Okres powojenny Okres powojenny

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 7553.52.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-04-02 19:28:00
⇒Czytano: 1059994
Autor: diablo


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: